Kategorie:

Co robi Janek Mela?

Z czego zasłynął Jan Mela?

Jan Mela (ur. 30 grudnia 1988 w Gdańsku) – polski podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku (miał 15 lat), a zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała.

Co stracił Jasiek Mela?

Cała Polska usłyszała o nim, kiedy w 2004 roku wyruszył z Markiem Kamińskim na biegun północny, a wkrótce potem na biegun południowy. Uznano go za bohatera, bo po porażeniu prądem stracił rękę i nogę. Dzisiaj Jasiek żyje jak wielu z nas.

Jakie szczyty zdobył Jan Mela?

Kilimandżaro, Elbrus, El Capitan Zdobycie dwóch biegunów to był dopiero początek wypraw Janka. W 2008 roku Jan Mela zdobył najwyższy szczyt Afryki, czyli Kilimandżaro. Rok później stanął na najwyższym wierzchołku Kaukazu – Elbrusie.

Ile lat miał Jasiek Mela?

33 lata (30 grudnia 1988)Jan Mela / Wiek

Czy Jan Mela jest Polarnikiem?

Jan Mela stał się pierwszym, najmłodszym polarnikiem , który w jednym roku zdobył oba bieguny. … Jan Mela dzięki swojej odwadze i determinacji zdobył w jednym roku oba Bieguny Ziemi, wpisał się tym samym do historii wypraw polarnych.

Kto zdobył oba bieguny?

Marek Kamiński (ur. 24 marca 1964 w Gdańsku) – polski podróżnik ekstremalny, innowator i filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. 23 maja 1995 roku biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku biegun południowy, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

Jak Jan Mela stracił nogę?

Jasiek Mela stracił rękę i nogę w wyniku porażenia prądem. Wypadek miał miejsce w zaniedbanym budynku stacji transformatorowej, w którym trzynastoletni chłopiec schronił się podczas deszczu.

Kiedy Jan Mela miał wypadek?

Jasiek Melawypadek, który zmienił jego życie Padało, kiedy 13-letni wówczas Jasiek Mela wszedł do niezabezpieczonej stacji transformatorowej na placu zabaw w Malborku. Było to niemal dwadzieścia lat temu, 24 lipca 2002 roku.

Z kim Jan Mela zdobyl bieguny?

Niepełnosprawny Janek Mela oraz Marek Kamiński są pierwszymi polarnikami którzy zdobyli Biegun Północny oraz Południowy w tym samym roku. Zorganizowana w kwietniu 2004 roku wyprawa „Razem na biegun” była wydarzeniem bez precedensu.

Kto jest założycielem Fundacji Poza Horyzonty?

Najlepszym tego przykładem jest osoba Jaśka Meli – fundatora Fundacji Poza Horyzonty. Organizujemy i promujemy działalność podróżniczą oraz sportową osób niepełnosprawnych, a także integrujemy poprzez wydarzenia kulturalne.

Kto zdobył dwa bieguny Ziemi?

23 maja 1995 roku Marek Kamiński wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny. Pół roku później Marek Kamiński zdobył biegun południowy i tym samym został pierwszym polarnikiem, który został zdobywcą obu biegunów Ziemi.

Kto zdobył biegun północny?

Pierwsza udokumentowana ekspedycja naukowa w to miejsce odbyła się 6 kwietnia 1909. Wojskowy inżynier Robert Edwin Peary, jego pracownik, czarnoskóry Amerykanin Matthew Henson oraz czterech Inuitów (Ootah, Seegloo, Egingway i Ooqueah) wyruszyli, by zdobyć biegun.

Kto zdobyl 2 bieguny?

Marek Kamiński (ur. 24 marca 1964 w Gdańsku) – polski podróżnik ekstremalny, innowator i filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. 23 maja 1995 roku biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku biegun południowy, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

Czym zajmuje się fundacja założona przez Jasia Meli Poza Horyzonty?

Fundacja Poza Horyzonty dba o osoby po amputacjach kończyn – zarówno w wyniku wypadków jak i chorób. Pomagamy dzieciom i dorosłym. … Organizujemy i promujemy działalność podróżniczą oraz sportową osób niepełnosprawnych, a także integrujemy poprzez wydarzenia kulturalne.

Kto zdobył dwa bieguny w ciągu jednego roku?

Marek Kamiński jest pierwszym polarnikiem na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku. 23 maja 1995 roku Kamiński wraz z Wojciechem Moskalem dotarli na północny kraniec Ziemi.

Kto mieszka na biegunie północnym?

Królem Arktyki jest oczywiście niedźwiedź polarny, a rdzennymi mieszkańcami Inuici, nazywani przez nas potocznie Eskimosami. Znaczną część Arktyki stanowi Ocean Arktyczny, który częściowo jest pokryty morską pokrywą lodową, znacznie zmieniającą swój zasięg na tle roku.