Kategorie:

Co Polska eksportuje najwięcej?

Z czego słynie Polska w eksporcie?

Eksportujemy przede wszystkim części i akcesoria do samochodów, samochody osobowe, ciężarówki, silniki (spalinowe tłokowe, turboodrzutowe) i ich części oraz… statki i jachty. Dzięki takim firmom, jak Delphia Yachts, Sunreef czy Balt Yachts, w produkcji jachtów i łodzi wyprzedzają nas jedynie Stany Zjednoczone.

Co Polska produkuje na eksport?

Nasz kraj zajmuje czołowe miejsca na świecie w eksporcie mebli, poligrafii, słodyczy, mięsa, nabiału i chemii gospodarczej. Tak naprawdę lista polskich hitów eksportowych jest znacznie dłuższa, ale po kolei. W światowym rankingu eksporterów mebli Polska zarówno w roku 2019, jak i w 2020, zajęła trzecie miejsce.

Do jakiego kraju Polska najwięcej eksportuje?

Okaże się, że wadze Niemiec odpowiada łączna waga Francji (9,9 mld zł), Czech (9,7 mld zł), Wielkiej Brytanii (8,2 mld zł), Włoch (8 mld zł), Holandii (6,9 mld zł) i Szwecji (4,6 mld zł). Słowem – lider zestawienia ma w naszym eksporcie udział porównywalny z państwami z miejsc 2-6.

Czego Polska jest największym producentem?

jesteśmy niekwestionowanym liderem produkcji i eksportu okien i drzwi, a takie marki, jak Fakro, Drutex, Oknoplast — są znane na całym świecie. Pandemia tylko zwiększyła nasze obroty. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyniosła 2,38 mld euro, rosnąc o prawie 4,5 proc.

Z czego jest znana Polska na świecie?

Nie istnieje jeden prosty obraz Polski. Fajnie, że mamy morze, góry, zabytki, historię, kopalnię soli, stare miasta, pierogi, Wawel, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie, Stocznię Gdańską, Solidarność i Roberta Lewandowskiego.

W czym Polska jest najlepsza na swiecie?

Na pytanie W czym Polacy są dobrzy – szybko pada odpowiedź: szybownictwo. Nie bez przyczyny. Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać Sebastiana Kawy, najbardziej utytułowanego polskiego pilota, jedenastokrotnego mistrza świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotnego rekordzisty świata.

Co Polacy eksportują?

Osobną kwestią pozostaje fakt, co konkretnie Polska eksportuje. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polscy przedsiębiorcy wysyłają najwięcej produktów z kategorii „Maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy”, których eksport w 2019 roku stanowił nieco prawie 40% całości.

Jakie produkty są wytwarzane w Polsce?

Jest kilka polskich marek i produktów naprawdę robiących karierę na świecie.

 • Autobusy Solaris. Dużo ich w największych polskich miastach, ale większość produkcji idzie na eksport. …
 • Kosmetyki Inglot. Zobacz także. …
 • Żubrówka. …
 • Oscypek. …
 • Pierogi. …
 • Prince Polo. …
 • Mokate. …
 • Okna Drutex.

Z kim Polska handluje najwięcej?

Niemcy od lat pozostają największym partnerem handlowym Polski zarówno pod względem eksportu, jak i importu (z udziałem 27,6 proc. w eksporcie i 26,8 proc. w imporcie; źródło↗).

Co Polska produkuje najwięcej?

Jeśli chodzi o warzywa, Polska jest niekwestionowanym liderem Unii Europejskiej w produkcji marchewek i ogórków gruntowych. Nasz kraj znajduje się także w top 5 europejskich producentów pomidorów. Co więcej, Polska jest absolutnie największym eksporterem pieczarek na całym świecie. Co trzecia pochodzi z naszego kraju.

Co Polacy produkują?

Ekspert wymienia branże, w których polscy producenci i specjaliści są liderami.

 1. MOTORYZACJA. – Polacy są mocni w motoryzacji – zaznacza główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. …
 2. TRANSPORT. – Jedną z polskich specjalizacji są pociągi – mówi Piotr Soroczyński. …
 3. MEBLE. …
 4. KOSMETYKI. …
 5. ŻYWNOŚĆ …
 6. AGD/RTV.

11 gru 2020

Co Polska robi najlepiej?

Jesteśmy liderem w eksporcie okien, srebra, a nawet kawy i herbaty. Jak nam się to udaje, choć na przykład kawy nie produkujemy? Polskie jabłka podbijają od lat cały świat. Polskim sadownikom nie przeszkodziło nawet rosyjskie embargo, bo po krótkim kryzysie odbudowaliśmy swoją pozycję.

W czym Polska jest najlepsza na świecie?

Na pytanie W czym Polacy są dobrzy – szybko pada odpowiedź: szybownictwo. Nie bez przyczyny. Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać Sebastiana Kawy, najbardziej utytułowanego polskiego pilota, jedenastokrotnego mistrza świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotnego rekordzisty świata.

Z czego słynie Polska dla dzieci?

Dużą atrakcją w Polsce dla dzieci są także parki dinozaurów znajdujące się w miejscach faktycznych odkryć paleontologicznych, gdzie znaleziono szczątki mezozoicznych gadów i płazów. Ogromny, liczący 40 ha park tego typu znajduje się w Krasiejowie.

Z czego słynie Polska gospodarka?

Spośród przemysłu przetwórczego najlepiej rozwija się produkcja środków transportu (m.in. samochody fiat, opel, volkswagen) i AGD. Dużo produktów z Polski trafia na rynki zagraniczne – poza w/w eksportujemy też miedź, chemikalia, meble, żywność.

Z czego znana jest Polska produkty?

Polskimi żywnościowymi hitami eksportowymi są m.in. jabłka (jesteśmy ich największym eksporterem na świecie), pieczarki, mrożonki, soki zagęszczone, drób, przetwory mleczne – głównie ser i mleko w proszku i borówka amerykańska. 3 Polskie jachty pobijają zagranicę. Na eksport trafia ponad 95 proc.