Kategorie:

Co leczy lekarz pulmonolog?

Z jakimi objawami do pulmonologa?

Z jakimi objawami powinniśmy pójść do pulmonologa? Do lekarza pulmonologa należy się zgłosić, kiedy pojawiają się niepokojące objawy ze strony układu oddechowego. Należą do nich na przykład uczucie duszności czy ucisku w klatce piersiowej, a także spłycenie lub świszczenie oddechu.

Czy potrzebne jest skierowanie do pulmonologa?

Wizyta u pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga skierowania, które wystawia najczęściej lekarz rodzinny – to on na podstawie wywiadu i zaobserwowanych u pacjenta objawów decyduje, czy niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Jakie badania krwi do pulmonologa?

Badanie krwi: morfologia z rozmazem, CRP, stężenie IgE, Badania bakteriologiczne plwociny (tzw. posiew lub wymaz z gardła, nosa) Badania radiologiczne klatki piersiowej (w dwóch projekcjach: przednio-tylnej i bocznej), w określonych sytuacjach dodatkowo tomografię komputerową klatki piersiowej.

Jak wygląda wizyta u pulmonologa?

Jak przebiega wizyta pulmonologiczna Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad i niezbędne badania, oceni niepokojące zmiany i objawy. Pulmonolog często zleca spirometrię, czyli badanie objętości i pojemności płuc, a także badania diagnostyki obrazowej: rezonans magnetyczny, rentgen czy tomograf.

Do jakiego lekarza z Dusznosciami?

Pulmonolog (pneumonolog) jest lekarzem diagnozującym i leczącym wszystkie choroby układu oddechowego, choć najczęściej kojarzy nam się z chorobami płuc. Przeczytaj, z jakimi objawami możesz się udać do specjalisty w dziedzinie pulmonologii.

Jak dostać się do pulmonologa?

Aby dostać się na wizytę u pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia potrzebne będzie skierowanie, które otrzymujemy od lekarza rodzinnego lub z poradni zdrowia. Czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ wynosi nawet kilka miesięcy. Można oczywiście wybrać się na prywatną wizytę do pulmonologa.

Kiedy zgłosić się do pulmonologa?

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u pulmonologa? Z pewnością sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego, jest uczucie duszności lub płytki i świszczący oddech. Zaniepokojenie powinien wywołać także ból albo ucisk w klatce piersiowej.

Kiedy wybrac się do pulmonologa?

Skierowanie do poradni pulmonologicznej otrzymamy, jeśli zaobserwujemy u siebie objawy, takie jak: duszności, kaszel bez zdiagnozowanej przyczyny, krwioplucie, nawracające zapalenia płuc, zaburzenia oddychania, szybkie męczenie się czy świszczący oddech.

Na jakie badania może skierowac pulmonolog?

Lekarz pulmonolog po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie z pacjentem może skierować go na dodatkowe badania:

 • spirometria,
 • testy skórne,
 • testy wziewne,
 • bronchoskopia,
 • badanie surowicy krwi w kierunku pomiaru poziomu przeciwciał swoistych,
 • RTG klatki piersiowej,
 • tomografia komputerowa klatki piersiowej,

Jakie badania można zrobić na płuca?

Badania płuc o znaczeniu podstawowym to: spirometria, ultrasonografia, RTG. Pozwalają na ocenę wydajności pracy płuc i szybkie wykrycie nieprawidłowości. A te niestety są mocno rozpowszechnione w polskim społeczeństwie. Wśród znanych chorób płuc wymienia się np.: POCHP, pylice, gruźlicę.

Jak bada lekarz pulmonolog?

Pulmonolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego. W skład tego układu wchodzą płuca oraz drogi oddechowe, czyli: jama nosowa. gardło.

Do jakiego lekarza z ciężkim oddechem?

Proponuję zacząć od lekarza pierwszego kontaktu i laryngologa. Warto wykonać spirometrię. Być może potrzebna będzie konsultacja kardiologiczna.

Do jakiego lekarza udać się z astmą?

Osoby z objawami astmy powinny zgłosić się do lekarza alergologa.

Ile zarabia lekarz pulmonolog?

Wedle ogólnopolskiego badania wynagrodzeń, lekarze specjaliści z pulmonologii zarabiają w Polsce średnio 6000 – 870– zł brutto, z czego wyliczona mediana to 7080 zł brutto.

Kiedy iść z dzieckiem do pulmonologa?

Wśród objawów, które powinny skłonić do wizyty u pulmonologa dziecięcego, znajdują się:

 • świszczący, chrapliwy oddech,
 • ataki ostrego kaszlu,
 • przewlekły kaszel,
 • ból w klatce piersiowej,
 • problemy z oddychaniem,
 • odpluwanej ropnej lub krwistej wydzieliny podczas kaszlu.

Jak dostac skierowanie do pulmonologa?

Aby dostać się na wizytę u pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia potrzebne będzie skierowanie, które otrzymujemy od lekarza rodzinnego lub z poradni zdrowia. Czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ wynosi nawet kilka miesięcy. Można oczywiście wybrać się na prywatną wizytę do pulmonologa.